Jak vybrat kolečkové lyže

Kolečkové lyže se stejně jako klasické běžky dají rozdělit na dvě základní skupiny: klasiku a bruslení. Pokud se chcete na kolečkových lyžích věnovat oběma technikám, je vhodné si pořídit oba druhy kolečkových lyží. Existují sice i „kombinované“ lyže, ale jejich použití pro jednotlivý styl je horší (a to dokonce více než v případě zimních „kombi“ lyží).

Lyže na klasický styl:

  • Hlavním znakem je použítí koleček (vpředu nebo vzadu) s jednosměrnými ložisky (antireverzem), která umožňují odraz dopředu podobně jako u stoupacích vosků klasických lyží – jen s tím rozdílem, že u letní varianty je odraz na 100%. Při montáži kolečka s jednosměrným ložiskem dopředu je potřeba se více soustředit na odraz nicméně k „proklouznutí“ jako na sněhu nedochází (pokud tedy nejedete po blátě;-).
  • Nosník lyže bývá spíše delší (>=70 cm), široká kolečka (3,5 ÷ 4,5 cm) s menším průměrem (7 ÷ 8 cm).
  • Materiál koleček je v drtivé většině případů pryž, na výběr pak bývájí různé tvrdosti, které výrazně ovlivňují rychlost ale také trvanlivost koleček (příběhy o zničení nové sady „měkkých“ koleček během jediného závodu nejsou výjimkou…).
  • Pro některé kolečkové lyže lze najít i polyuretanová kolečka – která jsou rychlá a využívají se hlavně pro děti a dorost pro ulehčení tréninku.
  • Pro trénink „soupaží“ je také vhodné použít klasické lyže se širokými nízkými kolečky kvůli celkově větší stabilitě lyží a větší podobnosti s klasickým lyžováním na sněhu.

Lyže na skate:

  • Mají kolečka s obousměrnými ložisky (bez antireverzu).
  • Nosníky jsou kratší (okolo 60 cm) s užšími (cca 2,5cm) a většími kolečky (cca 10 cm).
  • Pro trénink jsou dostačující pryžová kolečka, která mají i větší přilnavost a jsou poněkud pomalejší než kolečka polyuretanová. Ta jsou sice rychlejší ale mohou na mokru podkluzovat a vyžadují zkušenějšího lyžaře.

 

U obou hlavních typů lyží je na výběr z několika druhů nosníků:

  • Hliníkové nosníky (většinou vyráběné z některé pevnější slitiny hliníku, případně duralu) – vyznačují se relativně velkou odolností a tuhostí.
  • Nosníky na bázi dřevěných laminátů (podobných kontrukci klasické lyže) – pruží a jízda na nich tak více imituje jízdu na sněhu. Zároveň pak díky pohlcení vibrací šetří vaše kolena při tréninku.
  • Karbonové nosníky – vyznačují se lehkou a tuhou konstrukcí která je většinou tužší což pomáhá přenosu síly do odrazu. Zároveň ale dokáží i tlumit vibrace od nekvalitního asfaltu.
  • Plastové nosníky – nejsou příliš rozšířené díky vyšší hmotnosti a menší tuhosti.

 

Pokud s kolečkovými lyžemi začínáte a nemáte větší zkušenosti, doporučuje probrat s prodejcem Vaše očekávání. Je důlužité si vyjasnit jakým stylem chcete převážně jezdit (klasika nebo bruslení). Jestli kolečkové lyže budete využívat převážně na projížďky, trénink nebo závody. A v neposlední řadě jaký typ vázání (bot) máte k dispozici nebo si hodláte pořídit. V případě možnosti je výhodné si jednotlivé typy kolečkových lyží vyzkoušet, tak ať vyberete ty „nej“ pro Vás.

Pro samotné ježdění na kolečkových lyžích budete potřebovat hole ovšem se speciálními hroty na asfalt. Délku volte shodnou se „zimními“ holemi pro Vaši výšku postavy. Nezbytností je rovněž cyklistická přílba a určitě doporučené jsou rukavice, aby se předešlo puchýřům na rukou:-)